Envâru’l Kur’ân Dersleri 29 (93-DUHÂ ve 94-İNŞİRAH SÛRELERİ)

In this video

Duha Sûresi’nin Genel Tanıtımı

Mekke’de indirilmiş olan, 11 âyetten oluşan ve adını ilk âyetteki “kuşluk, gündüz” anlamına gelen ed-duhâ kelimesinden alanDuhâ sûresi, resmî sıralamada 93, iniş sırasına göre ise 11. sûredir.

Duhâ sûresinin önceki sûreyle çeşitli yönlerden anlam ilişkisi vardır. İki sûrenin de yeminle başlaması benzerlik oluşturduğu gibi, yemin edilen varlıklar açısından da benzeşmektedirler. Ayrıca insan psikolojisinin çeşitli yönlerden tahlillerinin yapılması ile Nebî (as) özelinde örneklendirilmiş olsa da insanoğlunun sosyal bir varlık olarak inşa edilişi bu sûrelerin konu birlikteliğini gösteren özelliklerdendir.

Bu sûrede Nebî (as)’a risâlet öncesinde verilen nimetler hatırlatılmakta, ayrıca peygamberlik sürecinde ihsan edilecek olanların da müjdesi verilmektedir.

Rasûlüllah (sav), bu sûreden itibaren Nâs sûresine kadar her sûre arasında tekbir getirilmesini, yani “Allahu ekber” denmesini tavsiye etmiştir.

 

İnşirah Sûresi’nin Genel Tanıtımı

“Şerh” sûresi olarak da isimlendirilen ve Mekke’de indirilmiş olup 8 âyetten oluşan İnşirâh sûresi, resmî sıralamada 94, iniş sırasına göre ise 12. sûredir. Duhâ sûresiyle aynı iniş gerekçesine sahiptir.

Duhâ sûresinde Hz. Peygamber’e peygamberlik öncesi dönemde verilen, peygamberlikle verilmekte olan ve risâlet sürecinde verilecek bazı nimetler üzerinde durulmuştu. İnşirâh sûresinde ise hem risâletin verilmesiyle sağlanan, hem de daha sonra verilecek birtakım nimetler hatırlatılarak morali yüksek tutmaya çalışılmaktadır.

Bu iki sûreye “moral sûreleri” de denilebilir.

(Visited 1029 times, 1 visits today)

Bunlara da bakınız...